Лёвин Анатолий Иванович - биография

Льовін АНАТОЛІЙ ІВАНОВИЧ Народився 4 лютого 1961 року в с. Ласиці Сасовського району Рязанської області в багатодітній родині. Батьки Іван Степанович і Любов Сергіївна займалися сільським господарством, і всі п'ятеро дітей, з раннього дитинства допомагаючи батькам, знали, що таке важка сільська праця.

Освіта

 

Вища 1978-1982 р.р. Балашовське вище військове авіаційне училище льотчиків ім.Головного Маршала авіації О.О.Новікова (м.Балашов, Саратівська обл., Росія),

спеціальність: льотчик-інженер. 

Диплом з відзнакою.

2006 р. Національна академія державного управління при Президентові України, 
спеціальність: управління суспільним розвитком.

2017 р. Київський національний торговельно-економічний університет, 
спеціальність: правознавство.

Трудова діяльність

 

1982-1992 – Служба в радянській армії на командних посадах (Прибалтика, Центральна Росія, Україна, Афганістан). Брав учать в операціях в «гарячих точках», локальних війнах та конфліктах.

1993-1994 – Заступник начальника Управління авіації Міністерства загального машинобудування (Авіація «МІНОБЩЄМАШ» – авіація оборонних підприємств СРСР).

1994-2002 – Керуючі посади в різних авіакомпаніях та в авіаційних підприємствах України.

1997-2002 – Концерн «ТИТАН» (м. Київ), Президент Концерну.

2002-2006 – Народний депутат України ІV скликання.

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства і зв'язку.

Голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з розслідування причин кризового стану авіації в Україні.

Член Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань перевірки дотримання конституційних прав і свобод людини і громадянина.

Член Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з розслідування обставин організації касетного скандалу та його впливу на стан національної безпеки України.

Член Постійної делегації в міжпарламентській організації «Постійна делегація у Міжпарламентській асамблеї держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав».

Член групи з міжпарламентських зв’язків з Португалією.

Член групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Азербайджан.

Член колегії Міністерства оборони України.

Член колегії Міністерства транспорту України.

2007 – по цей час – Концерн «ТИТАН» (м. Київ), Президент Концерну.



Професійні та особистісні досягнення і пріоритети

Основний пріоритет – АВІАЦІЯ.

Загальний наліт на різних типах повітряних суден більше 15000 годин. Облетів усю Земну кулю, був у більшості країн світу та був на всіх континентах без винятку, в тому числі й в Антарктиді.

Діючий пілот-інструктор цивільної авіації (хобі).

Військовий льотчик 1 класу. Полковник запасу. Великий бойовий досвід використання авіації та особиста участь в локальних війнах та конфліктах. Маю статус учасника бойових дій.

Здоровий. 21.05.2019 пройшов без обмежень по першій групі спеціальну лікарсько-льотну медичну комісію. Придатен до виконання польотів в якості пілота (командира корабля) без обмежень.

Створення замкненої системи експлуатації, обслуговування та ремонту авіаційної техніки в Україні. Сумісна робота з Національною академією наук України; Розробка нових технологій та обладнання в області авіації.

Втілення в життя власних інноваційних проектів, створення та управління підприємствами авіаційної спрямованості, заводами з виробництва легких літаків, ремонтними та обслуговуючими підприємствами.

Спеціаліст в області організації та здійсненні вантажних авіаційних перевізок, виробництва, ремонту та експлуатації авіаційної техніки. Численні зв’язки в цій галузі, як в Україні, так і закордоном.

Один з основних засновників вантажної авіації Республіки Азербайджан (авіакомпанія «SILKWAY»), що на сьогодні є лідером вантажних авіаційних перевезень в регіоні.

Ініціатор та учасник створення в Україні та за її межами системи ремонту та обслуговування цивільних та військових вантажних літаків ІЛ-76, а також двигунів Д-30 КП-2, встановлених на них.

Ініціатор та учасник створення декількох заводів та компаній з виробництва, ремонту, експлуатації та обслуговування літаків, авіаційних двигунів та їх комплектуючих.

Створення з нуля в Україні авіаційного виробництва – ТОВ «УРАРП» (авіаційний завод та авіаційне конструкторське бюро). Підприємство має міжнародні сертифікати розробника авіаційної техніки та додаткові сертифікати типів, що визнані у всьому світі, за винятком Російської Федерації (політичні та економічні мотиви).

За період своєї бізнес-діяльності залучив грошові та матеріальні інвестиції в Україну на суму близько 5 млрд.грн.

Створив систему робочих зв’язків та відносин з питань ремонту та експлуатації авіаційної техніки зі світовими вантажними авіакомпаніями, що експлуатують авіаційну техніку колишнього СРСР, та українську авіаційну техніку та з військово-повітряними силами України.

В період з 2017 р. по цей час на відкритих торгах «ProZorro» виборов в «Укроборонпрому» чотири тендери на ремонт авіаційних двигунів в інтересах Міністерства оборони України (всі, що були за цей період по двигунам Д-30 КП-2).

Професійне, досконале розуміння проблеми авіаційного будування, ремонту та експлуатації авіаційної техніки.

Створив декілька авіаційних компаній та компаній по забезпеченню авіаційної діяльності в Україні та закордоном.

Один з головних принципів життя та роботи – не платити «хабарів та відкатів»! Це призвело до серії конфліктів з корумпованими державними органами України та, насамперед, з «правоохоронними» органами України та Міністерством економічного розвитку та торгівлі України.

Ініціатор серії кримінальних справ по відношенню до корумпованих чиновників різних відомств. Конфлікт триває більш, ніж 20 років. У відповідь, зрозуміло, – основний фігурант у серії кримінальних справ, ініційованих корумпованими державними чиновниками України.

2 імміграції: 1 імміграція: 2001-2002рр.
                   2 імміграція: 2011-2014рр.

Отримав політичний притулок в Європі 2012-2014.

Виграв усі суди проти державних органів України, що зняли всі звинувачення.

В 2012 році виграв справу проти України в Європейському Суді у справах людини (м.Страсбург, Франція).

За рішенням Суду Україна виплатила більше, ніж 5 млн. євро.

Один із засновників та перший заступник голови Політичної партії «ТРИБУНАЛ». Один із ініціаторів створення та заступник голови Громадської спілки «Платформа розвитку України».

На сьогодні ГС «Платформа розвитку України» підтримують більше 200 громадських організацій, політичних партій, комерційних та державних структур, в тому числі й Національна академія наук України на чолі з академіком Патоном Б.Є. Голова НАНУ Патон Б.Є. є Почесним президентом ГС «Платформа розвитку України».

Самодостатній, матеріально незалежний.

Одружений, має 4 дорослих дітей, онуки.

Хобі: авіація, боротьба с корупцією в державних органах, природа, полювання, техніка, люблю створювати та будувати (зокрема, й власними руками).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Использование любых материалов, размещенных на сайте, допускается только с разрешения правообладателя и со ccылкой на сайт www.lyovin.com (для Интернет-проектов - с гиперссылкой).